در ابتدای راه انتخاب سیستم مناسب یکی از مهم ترین تصمیمات می باشد،بسیاری از برنامه نویسان و یا کسانی که قصد دارند برنامه نویسی را شروع کنند در این دو راهی قرار می گیرند که از لپ تاپ استفاده کنند یا کامپیوتر خانگی؟
هم لپ تاپ و هم کامپیوتر خانگی دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می باشند و در این بین برتری هایی برای هر کدام وجود دارد:
-از مزایای لپ تاپ می توان به کم حجم بودن و همچنین قابل حمل بودن آن اشاره کرد
-اجزای کامپیوتر خانگی قابلیت ارتقا دارد،و با گذشت زمان هنگامی که استفاده شما از سیستم افزایش یافت می توانید قطعات مختلف آن اعم از کارت گرافیک،پردازنده،مادربرد،رم و هارد ....را تعویض کنید ولی در لپ تاپ تنها قادر به تعویض رم و هارد خواهید بود.
در زبان های برنامه نویسی برای کامپایل کردن کد های خودبه IDE نیازمندید که حجم بسیاری از سیستم شما را اشغال می کند همچنین برای دیباگ کردنهم به ابزار های دیگری نیاز مند هستید که آن بسیاری از منابع سیستم شما را درگیر می کند.
برنامه نویسی دارای شاخه های متفاوتی می باشد و تمام این شاخه ها احتیاج به یک سیستم و سخت افزار بسیار قدرت مند ندارند و گاها در بعضی از آن ها مانند طراحی وب با یک سیستم متوسط نیز می توان برنامه نویسی را ادامه داد،ولی هنگامی که از فریمورک های متفاوت استفاده میشود سیستم شما احتیاج دارد که از حافظه ی رم خوبی برخوردار باشد.در زبان برنامه نویسی Csharp که از نرم افزار Visual Studio می شود باید هارد شما در حدود 30 گیگابایت فضای خالی داشته و همچنین برای عملکرد هر چه بهتر باید حافظه ی رم شما از 8 گیگابایت به بالا باشد.
-انتخاب مادربرد
مادربرد از مهم ترین قطعات سیستم خانگی شما به شمار می رود و برای خرید آن باید دقت و وسواس زیادی استفاده شود:
-دقت کنید که مادربردی را که انتخاب می کنید بیش از یک اسلات رم را پشتیبانی کند،همچنین مقداری باس رمی که پشتیبانی می کند را در نظر بگیرید و حداقل از رم های DDR4 پشتیبانی کند.
-مادربردی را انتخاب کنید که از پردازنده های نسل 8 و 9 به بعد پشتیبانی کند
-اگر می خواهید از هارد های اس اس دی M2 استفاده کنید ((برای افزایش سرعت سیستم خود)) حتما بررسی کنید که مادبرد شما از آن پشتیبانی می کند یا خیر
-انتخاب رم
شاید می توان گفت از مهم ترین قسمت ها برای یک سیستم جهت پروژه های مختلف برنامه نویسی رم می باشد.چون انواع فریمورک ها،کامپایلر ها،ابزارک های دیباگینگ بسیاری از منابع رم شما را اشغال میکنند.با توجه به پیشرفت روز افزون نرم افزار های برنامه نویسی شما باید حداقل از یک رم 8GB از نوع DDR4 استفاده کنید.البته می توان گفت که این مقدار رم برای سیستم های برنامه نویسی حداقلی می باشد.
-انتخاب هارد
در سیستم های خانگی قدیمی و همچنین لپ تاپ ها از هارد دیسک های اینترنال استفاده میشد.این هارد ها به صورت دیسک های گردان می باشند ولی در مقابل ضربه و همچنین امواج الکترو مغناطیس بسیار آسیب پذیر می باشند و سرعت خوانش و پردازش اطلاعات در این نوع از هارد ها بسیار کمتر از هارد های SSD می باشد.برای اینکه سرعت سیستم خود را افزایش دهید بهتراست که از هارد های SSD استفاده کنید.این هارد ها بنابر نحوه اتصال خود به مادربرد به دو دسته تقسیم می شوند:SATAوM2
انتخاب نوع SSD بستگی به انتخاب مادبرد شما دارد،اگر بخواهید از SSD های M2 استفاده کنید باید بررسی کنید که آیا مادربرد شما از این نوع SSD پشتیبانی میکند یا نه.
SSD های M2  در دو مدل NVMEوSATA موجود می باشد،سرعت SSD های NVME بیشتر از SATA  می باشد.همچنین هارد های SSD مقاومت بیشتری نسبت به هارددیسک های قدیمی دارند.
-انتخاب پردازنده
برای انتخاب پردازنده باید فاکتور های بسیار مهمی را در نظر بگیریم:
-سوکت پردازنده منطبق با نوع مادربرد ما باشد
-تعداد هسته پردازنده و همچنین فرکانس مبنا
-نسل پردازنده
تصور غلطی در بین عموم مردم وجود که برای مثال قطعا پردازنده i7 عملکرد بهتری نسبت به i5 دارد،ولی این طور نیست،باید نسل پردازنده همچنین فرکانس مبنا آن بررسی شود.
حتما توجه داشته باشید که از نسل 9 به بعد سری ها F توسط شرکت اینتل عرضه شد که دارای گرافیک درونی نمی باشند و برای استفاده از آن ها روی مادربرد حتما باید کارت گرافیک نصب کنید.
-انتخاب کارت گرافیک
این که عده ای می گویند سیستم ها مناسب برای برنامه نویسی لزوما احتیاج به کارت گرافیک ندارند عقیده ای درستی نیست،لذا بعضی از برنامه ها مانند PHPSTORM به پردازش های تقریبا سنگین گرافیکی احتیاج دارند،همچنین اگر پردازنده شما چیپست گرافیکی نداشته باشد و شما از کارت گرافیک استفاده نکنید
عملا هیچ تصویری خروجی برای شما پردازش نمی شود.پیشنهاد ما به شما این است که یک کارت گرافیک در سطح متوسط رو به بالا انتخاب کنید.
-انتخاب کیبورد
پیشنهاد می شود که برای برنامه نویسی از کیبورد های مکانیکی و گیمینگ استفاده نکنید،این کیبورد های دارای صدای زیادی هستند و ممکن تمرکز شما را هنگام کد زدن بر هم بزنند.سعی کنید از کیبورد های مدل لپ تاپی و ارگونومیک استفاده کنید تا صدای کمتری داشته باشد و باعث اذیت شما نشود.البته موضوع انتخا کیبورد و موس موضوعی است بنا بر سلیقه ی اشخاص